Materiály

 
 
 
 
 
 
ÚVOD > Materiály
 

Výrobní materiály

Středa, 09 března 2016

Bavlna

Bavlna je nejdůležitější materiál ze všech plodin pěstovaných na výrobu textilního vlákna. V dnešní době si bavlna sice udržuje své postavení jako nejvýznamnější zdroj přírodního vlákna, ale její význam byl do značné míry zmenšen vlákny ze syntetického původu. Materiály ze 100% bavlny schnou déle než syntetická vlákna, ale ve velké většině je lze bez problémů prát v pračce. Na dnešní produkci textilií má bavlna podíl zhruba 40%

Polyamid

Polyamid je syntetické vlákno, které je velmi snadné, a přitom je extrémně odolné proti roztržení a opotřebení. Vzhledem k tomu, že se téměř nemačká, velmi snadno se udržuje. Nepřijímá vodu. Polyamid dnes známe pod obchodními názvy nylon aperlon. Jde o vlákno velmi trvanlivé a snadno vypratelné. Díky jejich relativně nízkému bodu tání nejsou příliš odolné vůči vysokým teplotám. Použití: například na výrobu jemných punčoch, dámského spodního prádla, korzetů a plavek.

 

Polyester

Polyesterová vlákna se mohou vyskytovat prakticky ve všech textilních výrobcích. Zkrátka, jde o mimořádně všestranný a praktický materiál. K nejdůležitějším kladným vlastnostem patří - vysoká odolnost na světle, proti povětrnosti a mikroorganismům, malá navlhavost (rychlé sušení), navíc pokud je vlákno hladké, příjemně chladí. Proto je možné z něj vyrábět teplé svetry, ale i chladivé letní oblečení. Mnohé vlastnosti se dají snadno zlepšit chemickými nebo mechanickými procesy. Velmi populárním druhem polyesteru jsou dutá vlákna, které se používají jako alternativa k peří s tou výhodou, že se výrobky plněné tímto materiálem dají prát.

 

Polartec®

Oboustranná pletenina vyvinutá jedinečným způsobem, který zajišťuje vodoodpudivost oděvem vyrobeným právě z tohoto materiálu. Nabízejí výjimečně dlouhou životnost, větruodolnost a jsou lehčí. Jde o materiál s trvanlivým všeúčelovou izolací a výborným vzhledem. Tkanina vyrobená z Polartec®-u se dobře pere, nežmolkuje se, je jemná, splývavá a nebrání pohybu. Trikotíny Polartec® odolávají tření nebo ulpívání se nití, nepohlcují žádné pachy, neseběhl se při praní a vždy udržují estetický vzhled. Vhodná konstrukce trikotýnu dává oděvu vynikající termoizolační vlastnosti např. během fyzické námahy se organismus přehřívá, pro úlevu a udržení v intervalu tzv. "Teploty životní aktivity" (mezi 36,7C a 37,5C), odstraňuje vlhkost v podobě potu. Pak je vodní pára propuštěna na povrch vnějšího povlaku a odpařována pryč. Tento proces dovoluje regulovat vlhkost uvnitř oděvu a tak udržovat vhodné mikroklima při pokožce.

 

Polartec® Classic 100 ™

Polartec® Classic 100 ™ je textilní materiál, který udržuje teplo, je lehký a má malý objem ve srovnání s běžnými izolačními vlákny. Vysoká prodyšnost zajišťuje komfort při všech aktivitách a zároveň nezabraňuje přesunu vlhkosti. Na rozdíl od běžných a levnějších fleece materiálů Polartec® Classic 100 ™ udržuje svou výbornou izolační schopnost a nežmolkuje se ani po několika vypráních.

 

Polartec® Power Dry®

Materiály Polartec nabízejí nový, široký koncept materiálů. Jsou založeny na principu spojování látkových struktur, čímž umožňují to, že různé materiály mohou být použity na spodní a zároveň vrchní stranu látky. Jsou velmi hustě tkané a krátce střižené. Dále nabízejí výjimečně dlouhou životnost, jsou lehčí a zároveň větruodolné. Možných aplikací těchto materiálů je pro funkční oblečení velké množství

 

Kevlar®

Vlákna značky Kevlar® se odporúčajnú pro ochranné oblečení, protože jsou při stejné hmotnosti 5 x odolnější než je oceľ.Jeho velká pevnost a mechanická odolnost při nízké váze zůstala dlouho nepřekonaná. Kevlar v mnoha oborech nahradil aodľahčil metalické ochranné a funkční prvky - neprůstřelné vesty, popruhy nejrůznějšího určení, ochranné oděvy atd.

 

Klimatex®

Klimatex® je osvědčený pletený polypropylénový materiál který má specifické vlasnosti; dokonale totiž vyhovují současným trendům a splňují kritéria funkčnosti a pohodlí při nošení. Největší předností materiálu Klimatex® je schopnost maximálního odvodu potu od těla.

 

Coolmax®

Vysoce technické vlákno vyrobené firmou DuPont, které zajišťuje maximální odvod par od těla a udržuje tak tělo v suchu. Je vyrobeno z unikátního hydrofobního 4-kanálového vlákna pro lepší odvádění vlhkosti směrem od kůže do dalších vrstev látky. Materiál tak schne mnohem rychleji než jiné látky, např. o 50% rychleji než bavlna, proto skvěle napomáhá udržovat termoregulaci těla i při zvýšené fyzické námaze. Navíc je odolné proti srážení, pachům a plísním. Tento materiál se hodí na jakékoliv aktivity v teplých klimatických podmínkách, v létě a při zvýšené tvorbě potu.

 

Anti Bacterial

Tato úprava je velmi důležitá u věcí, které jsou přiléhavé k tělu nebo věci na přímý dotek s pokožkou. V zásadě je rozdíl bez as antibakteriální úpravou. Bez úpravy se zápach způsobující bakterie se usadí v materiálu a množí se, naopak s antibakteriální úpravou se potlačuje růst zápachu způsobujících bakterií v materiálu. Další nesporné výhody této úpravy můžeme definovat jako - efektivní a trvalá úprava, bezpečnější k pokožce, šetrná k životnímu prostředí.

Cordura

Špičková technická tkanina, extrémně pevná v tahu a střihu, odolná proti oděru a protržení, jejíž použití je významným krokem ke zvyšování trvanlivosti produktů. Má nízkou hmotnost a snadnou údržbu. Tyto vlastnosti se dosahují pomocí horkovzdušné texturace povrchu materiálu (teplým vzduchem se spojuje tenká povrchová vláknina tkaniny na silnější a vytvoří se tak povrch na omak podobný hrubým bavlněným tkaninám).

 

Vibram®

Vibram® je prostě tradice odzkoušená desetiletími. Nabízí širokou škálu podrážek vhodnou pro specifické druhy bot. Vibram® podrážky mají vysokou trvanlivost a spolehlivost. Poskytují vysoký komfort při chůzi v náročných terénech a vynikajícím způsobem tlumí a polhlcujú nárazy. Využívají se zejména při výrobě horolezecké a turistické obuvi. Díky jedinečnému systému výstupků a tvarů podrážky umožňují pevnou a stabilní oporu proti uklouznutí.

 

WINDSTOPPER®

Materiál odolný vůči větru. Vyhovuje nejvyšším nárokům na větruvzdornost, a taktéž i prodyšnost. Je to vlastně membrána vyrobená na bázi teflonu, která se laminuje se na vnitřní stranu vnější textilie, aby nás chránila před větrným a mrazivým počasím. Vyhovuje nejvyšším nárokům na větruvzdornost a zároveň zaručuje dostatečnou prodyšnost i při fyzicky náročných výkonech.

 

Fleece

Fleece materiály se používají při výrobě sportovního a volnočasového oblečení, tedy tam, kde je důležitá jeho funkčnost. Pro zimní oblečení se používají husté, měkké flaušové materiály, naopak v létě materiály výrazně lehčí. Látka je vždy velmi odolná a dobře se udržuje, protože polyesterové vlákno na rozdíl od přírodních vláken nepřijímá téměř žádnou vlhkost.

 

Kůže

Kůže je zpracována kůže zvířat, většinou hovězí, jehněčí, kozí nebo vepřová. Kůže patří mezi nejstarší materiály vůbec, ze kterého si lidé pořizovali oblečení. Důkladná impregnace kůže dokáže zabránit vytváření skvrn od vody a částečně zabraňuje i vsakování nečistot do kůže. Kůži nikdy nevystavujte působení jakýchkoliv rozpouštědel a chraňte ji před působením silných zdrojů světla. Kromě toho byste navlhlou kůži nikdy neměli vystavovat a hlavně sušit při sálavém teple - nejlepší je nechat ji volně uschnout.

 

Lycra®

Jde o speciální vlákna, které jsou známé svou výjimečnou elasticitou a výdrží - vlákna jsou schopny se bez porušení protáhnout až na 7-násobek své původní délky a po uvolnění působící síly se vrací zpět na svou původní délku. Své vlastnosti si uchovávají po celou dobu požívání, díky čemuž zaručují nejvyšší kvalitu nabízenému výrobku. Oděv z Lycry pevně přiléhá k tělu a ideálně se přizpůsobuje každému pohybu. Praní a celkovou údržbu prádla s obsahem vláken Lycra ® je třeba přizpůsobit potřebám materiálu, který je zastoupen v převažujícím množství.

 

Neopren

Pružná syntetická pryž, která se používá na výrobu ochranných obleků. Noprén tvoří chloroprénovoá pěna s uzavřenými póry, jedno - jestli oboujstranne kašírovaný syntetickou pružnou tkaninou. Neoprén má velmi příjemné uživatelské vlastnosti - jevodonepriepustný, ale konstrukce (lemy, zip) dovoluje proniknout malému množství vody mezi oblek a kůži sportovců. Čím přesněji oblek sedí na těle, tím tenčí je vrstvička vody. Tím méně voda cirkuluje a ochlazuje tělo. Tenká, minimálnecirkulujúcej vrstva vody se snadno zahřeje na teplotu těla.

 

Gore-Tex®

Mnoho outdoorových značek slibuje nepromokavost, ale ve skutečném prostředí nedokážou trvale obstát. Jedině produkty s technologií membránou Gore-tex zaručují 100% nepromokavost a zároveň prodyšnost a větruodolnost. Vzniká slaminován dvou (vrchní a prostřední) nebo tří vrstev - povrchová vrstva - obvykle polyester, středová vrstva - membrána vyrobena z mikroporézního expandovaného polytetrafluoretylenu (teflon), vnitřní vrstva - dotykový materiál. Maximální voděodolnost - póry v membráně Gore-Tex® jsou přibližně 20 000krát menší než kapka vody, takže membránou nemůže proniknout žádná vlhkost z vnějšího prostředí. Maximální větruodolnost - Abyste se na lovu, při lyžování nebo jízdě na sněžném skútru cítili pohodlně iv těch nejchladnějších a největrnějších podmínkách, je textilie Gore-Tex zcela větruvzdorná.

 

Gore-Tex® Active Shell

Oděvy s technologií GORE-TEX® Active Shell jsou konstruovány zejmena pro extrémní prodyšnost a zajišťují trvalou ochranu proti vodě a dešti tak, abyste měli zaručeno maximální pohodlí. Tato nová kategorie nepromokavých oděvů se vyznačuje lehčí hmotností a moderní konstrukcí ze tří vrstev, která zajišťuje extrémní prodyšnost a na kůži užijte si. Ideální volba pro aktivní sportovce, kteří hledají trvalou ochranu a pohodlí při každém počasí, i při vysoce pohybových denních aktivitách, jako například: běh v přírodě, jízda na horském kole či rychlé zlezenie hor.

 

Gore-Tex® Pac Shell

Je vhodný zejména pro turistiku, cyklistiku, běh a jiné sporty, kde potřebujete ušetřit jak hmotnost, tak i prostor. GORE-TEX® PACLITE® Shell kombinuje mimořádnou prodyšnost, trvalou větru odolnost a nepromokavost s minimální hmotností a po sbalení minimálním objemem.

 

Gore-Tex® Pro Shell

Je optimální řešení pro outdoorových a sportovních profesionály i nadšence, kteří musí čelit extrémnímu počasí a náročným podmínkám. Vyroben z těch nejodolnějších, najpriedušnejších, trvale nepromokavých a větru vzdorných textilií - jednoduše nejlepší volba do extrémního počasí.

 

Gore-Tex® Soft Shell

Je ideální volbou, pokud chcete omezit vrstvy vašeho oblečení a zároveň uchovat si dostatečnou svobodu pohybu v chladném nebo vlhkém počasí. Tyto oděvy, které jsou vyrobeny z jemných a teplých materiálů, jsou pohodlné a univerzální.

 

Gore-Tex® Performance Shell

Ať už jste lyžař, jezdíte na kole nebo lezete po horách, bruslíte, nebo se jen procházíte, s výrobky GORE-TEX Performance Shell se můžete kdykoli rozhodnout pro jinou sportovní aktivitu a vůbec se kvůli tomu nemusíte převlékat.

 

PrimaLoft®

PrimaLoft® je revoluční, neuvěřitelně jemný a lehký izolační materiál, který je tvořen miliony vzduchových bublin obsažených v drti z dutých mikrovláken různých průřezů. Vzduchové bubliny jsou tak drobné, že vodní kapky zůstávají na povrchu a vláknová struktura vodu odpuzuje. Primaloft® tak konzervuje tepelnou energii a tělo zůstává v teple a suchu. Výborné termoizolační schopnosti vláken spolu vytvářejí odolné, prodyšné a voděodolné izolační jádro bot nebo oblečení. Tato patentovaná technologie vás udrží v teple a suchu, i když je mokro a třeskutá zima.

 

Merino Vlna

Vlna Merino pochází z horských ovcí, které se rozšířily ze Španělska, dále přes Asii až do ostatních koutů světa. Příroda a náročné klimatické prostředí, ve kterém se pohybují tyto ovce zařídili, že rouno je schopné jejich těla uchránit od zimy a splnit tak několik funkční požadavky oděvu Merino. Nejkvalitnější Merino se vyrábí a dováží z Austrálie a Nového Zélandu, protože je v těchto horách méně srážek a ovcím nejvíce vyhovuje a sedí takové klimatické období. Vlna Merino je na tělo velmi příjemná, jde o ekologický materiál, je mimořádně odolná vůči zápachu av neposlední řadě má samočisticí efekt z důvodu struktury vlákna, poskytuje velmi dobrý odvod vlhkosti a hřeje i když je mokrá.

 

 

YKK

Jde o značkové japonské zipy jednoho z nejrenomovanějších výrobců zipů na světě. Zipy, druky, suché zipy či plastové spony jsou bezesporu jedny z nejkvalitnějších na trhu. Zipy jsou pevné, spolehlivé a vynikají dlouhou životností. Na zuby a běžci se používá slitina zinku a mědi v přesném poměru pro perfektní funkčnost. Téměř žádný renomovaný outdoorový výrobce světové úrovně nepoužívá jiné zipy než YKK.

 

 

Thinsulate

Je to tepelněizolační rouno z mikrovlákna, které se většinou používá společně s membránou THiNTech. Může se využívat i jako streč se 40% roztažností v obou směrech. Tento materiál lze prát i v pračce do 40 ° C, nebo čistit chemicky. Přírodní vlně je podobné tím, že hřeje i když je vlhké.

 

eVent

eVENT® materiály mají své unikátní vlastnosti díky vlastní patentované nepromokavé membráně. Membrána je jedinečná svou konstrukcí, která zaručuje, že každý z milionů jejích pórů dýchá na maximum. Důvodem použití membrány eVENT® Fabric je vysoká voděodolnost a téměř 3-násobně vyšší prodyšnost vodních par vůči ostatním membránám. Membrána eVENT® se vyrábí z expanzního Teflonu. Když teflon tuhne, vytváří laminátovou strukturu s miliony drobných pórů. Póry jsou tak malé, že přes ně neprojdou kapky vody, avšak jsou schopny propustit vodní páry. Laminátové membrány se nošením na lidském těle znečišťují tělesnými mastnotami a minerály. Mastnoty totižkto zabraňují prostupu vodních par a solí naopak vytvářejí kanálky, které umožnují přestup vlhkosti nežádoucím směrem. Jednotlivé laminátové vlákna jsou molekulární povrchově ošetřeny, díky čemuž je zabráněno usazování mastnot a minerálů v membráně. Díky milionům otevřených pórů procházejí vodní páry membránou eVENT® přímo. Dá se říci, že hovotríme o přímém jednostupňovém dýchání (Direct Venting®). To je důvod téměř 3x vyšší propustnosti vodních par oproti jiným konkurenčním ePTFE membránám. eVENT® membrána je správnou volbou při vysoké aktivitě nebo do extrémních podmínek.

 

EVA

EVA je mezipodešev tvarovaná pod tlakem; je superlehká, odolná, ohebná a chrání proti nárazům. Zkratka EVA v praxi zanamená: ethylen, vinyl a acetát a označuje velmi lehký a flexibilní materiál. Tlumící vrstva, tedy klín z materiálu EVA používán jako tlumící vrstva mezi stélkou boty a podrážkou (spojuje svrchní vrstvu kůže s podrážkou), zajišťuje výborné odpružení nohy a pomáhá kotníkem, kolenům a bedrům šetřit se.

 

Charged Cotton®

Charged Cotton® zanmená v překladu "nabitá bavlna", výstižný název přesně vystihuje tkaninu, kterou vytvořila značka Under Armour pro sportovce. Jedná se o první na světě speciálně upravenou bavlnu, jejíž vlastnosti se blíží vlastnostem syntetických materiálů, to znamená - funkční oblečení, přičemž příjemný dotek přírodní bavlny zůstává. Takto upravená bavlna v sobě nezadržuje vlhkost, ale transportuje ji pryč od pokožky a schne dokonce 5x rychleji než běžná bavlna.

 

Storm

Jedná se o oblečení od Under Armour, které je vodě odolné dokonce i po vyprání. Oblečení s označením Storm je určeno zejména pro sportovce pohybujících se v nepříznivém, deštivém, sychravém a vlhkém počasí. Technologie Storm zajistí, že voda prostě steče po tkanině a přitom neovlivňuje funkčnost a prodyšnost oděvu.

 

HyVENT®

Jedná se o nepromokavý a prodyšný materiál vyvinutý a testován společností The North Face® a využívá tři vrstvy polyuretanového zátěru. Tato technologie zaručuje vysokou prodyšnost minimálně 600g vodní páry na m2 za 24 hod. Vysoká odolnost a nepromokavost se zkoušela v laboratořích The North Face Quality Assurance (Mullens Test) a I po 20 pracích cyklech vykazoval materiál odolnost až 41 000 mm vodního sloupce na m2. HyVent® dělíme na dvou a třívrstvé, kdy třívrstvá laminace nevyužívá volně vložené podšívky, ale vypadá jako jeden celek.

 

Polypropylen

Nejsnáze syntetické vlákno, je přirozeně vodoodpudivé také odolné proti skvrnám a pachu, nemačkavé. Nežehlí se, protože bod tání je při 160 ° C.

 

Soft Shell

Soft Shell je revolučním převratem v dobře známém principu vrstev oblečení tím, že kombinuje druhou a třetí vrstvu, a tím přináší oblečení nabízející regulaci teploty a ochranu před počasím v jednom. V současnosti je to souhrnné označení elastických materiálů s největším záběrem použití. Oblečení Soft Shell jsou vysoce oděru odolné a zároveň elastické, větruodolné a mají vysokou odolnost vůči vodě a špíně. Také nabízejí dostatečnou ochranu před větrem a přibližně 90% všech podmínek počasí na zemi.

 

 
 
 
Navštívili ste
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze